Zmarł Alojzy Łysko

ZMARŁ WYBITNY TRENER I ZAWODNIK – ALOJZY ŁYSKO

Z ogromnym smutkiem i poczuciem wielkiej straty informujemy, że 22.03.2021 r., w wieku 85 lat, zmarł Alojzy Łysko, znakomity zawodnik oraz wybitny trener piłkarski, ale przede wszystkim wspaniały człowiek, który sporą część swojego życia związał także z naszym miastem.

Jako zawodnik reprezentował barwy m.in. HKS Siemianowiczanki (‪1954-1958‬), skąd trafił do chorzowskiego Ruchu oraz GKS Katowice. Z „Niebieskimi” zdobył tytuł mistrza i wicemistrza Polski, grał z tym zespołem w europejskich pucharach. Wystąpił także w piłkarskiej reprezentacji Polski.

Po zakończeniu kariery zawodniczej postanowił przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie piłkarskie kolejnym pokoleniom. Jako trener prowadził m.in. ekstraklasowe zespoły: Ruch Chorzów, GKS Katowice, Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław i Cracovię.

Największe sukcesy na ławce trenerskiej Alojzy Łysko osiągnął z drużyną GKS Katowice. W sezonach 1985/1986 oraz 1990/1991 zdobył z katowiczanami Puchar Polski, w sezonie 1991/1992 – wicemistrzostwo Polski i Superpuchar Polski, przez kibiców GKS-y Alojzy Łysko został wybrany trenerem 50-lecia ! W 1986 roku został również przez tygodnik „Piłka Nożna” wybrany „Trenerem Roku” w Polsce.

Na zakończenie swej trenerskiej kariery Alojzy Łysko powrócił do swojego ukochanego miasta – prowadził drużynę seniorów MKS Siemianowiczanki Siemianowice Śląskie. Mimo pracy w różnych częściach Polski, nieprzerwanie od 1961 roku mieszkał w Siemianowicach.

Bez wątpienia to ogromna strata nie tylko dla siemianowickiego i śląskiego futbolu, ale dla całej sportowej Polski. Zawsze uśmiechnięty, chętny do rozmowy, wielki pasjonat piłki nożnej, który potrafił przekazać tę pasję kolejnym pokoleniom. Wspaniały, dobry człowiek, który zawsze podkreślał, że najważniejsza jest rodzina – takim Go zapamiętamy, składając najszczersze wyrazy współczucia najbliższym Pana Alojzego.

(zdjęcie: WikiPasy.pl)